Драматургія
Івана Петровича Кавалерідзе
в контексті епохи
Презентація до тексту
Тема уроку.Драматургія Івана Петровича Кавалерідзе в контексті епохи. П’єса «Григорій Сковорода» («Григорій і Параскева»). Образи твору.
Тема уроку.Драматургія Івана Петровича Кавалерідзе в контексті епохи. П’єса «Григорій Сковорода» («Григорій і Параскева»). Образи твору.
Мета уроку:
·
ознайомити учнів з п’єсою І. П.
Кавалерідзе «Григорій Сковорода», розкрити основні проблеми твору;
·
розвивати творче мислення
учнів, уміння аналізувати драматичний твір;
·
застосовувати
новітні технології;
·
виховувати почуття гордості за свій
край, його минуле, сучасне, високі моральні якості на прикладі життя Г.
Сковороди.
Тип уроку:урок-бесіда.
Методи й прийоми: бесіда,
рольова гра, складання сенканів, інсценізація уривків твору.
Обладнання:портрет
письменника, книжкова виставка, мультимедійна презентація.
Епіграф уроку:
Життя — це краса.
Милуйся нею.
Життя — це таїна.
Пізнай її.
Життя — це любов. Насолоджуйся
нею.
Життя — це обов’язок.
Виконай його.
Мати Тереза
Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель.
(Слайд 1) Сьогодні ми заглянемо до літературної
світлиці Івана Кавалерідзе. Він є автором кількох п’єс, 4 з яких посіли чільне
місце в репертуарі українських театрів (Слайд 2). Це «Вотанів меч» (1965-1970рр.),
«Перекоп»(1967р.), «Григорій Сковорода» (1968р.), «Перша борозна» (1969р.).
(Слайд 3) П’єса « Григорій Сковорода» -
твір, побудований на історичних матеріалах про філософа, поета, байкаря,
учителя - Григорія Савича Сковороду. Чому автор звернувся до змалювання саме
цієї постаті, запитаємо в І. П. Кавалерідзе.
Спогади автора п’єси
(інсценування)
І.Кавалерідзе.(Слайд
4) Усе життя я не розлучався з образом Григорія Сковороди. Він так захопив
мене, що в різні періоди мого життя був близьким, необхідним. Адже це не просто
постать філософа, письменника. Це згусток народної мудрості, символ народної
правди й сили.
(Слайд 5) Я почув про конкурс на кращий пам’ятник
Григорію Сковороди. Бажання було непереборне - зробити модель. З нею, поклавши
до дерв’яної коробки, вирушив до Лохвиці з Ромна.
Працював над пам’ятником з серпня, а вже 23 грудня
відбулося його відкриття.
Після першого, створеного мною образу Сковороди, у
1960 році вийшов мій фільм, присвячений йому ж. А потім, у 1968 році, написав
трагедією про Сковороду («Григорій і Параска»).
Коли до Лохвиці
прийду ,
Зустріну там
Сковороду –
Зібрався у дорогу
він,
Вдивляється у далеч
гін.
Зимою чи весною –
Не спить його душа
Своєю стороною
У мандри вируша.
Далекий та вабливий
шлях,
І степу широчінь в
очах,
І сиза далина.
Із Лохвиці і я за
ним,
Народномудрим і
сумним,
Прямує до Ромена.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
(Слайд 7) Мета нашої роботи на уроці - глибоко
зануритись у творчі задуми І. П. Кавалерідзе, критично осмислити твір,
проникнути в духовний світ героїв. (Слайд 8) Девізом нашого уроку стануть слова
Матері Терези (епіграф уроку).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
А зараз я пропоную вам завітати на хвилину до
театральної зали. (Слайд 9)
Розумовський. Хай Бог мене розлюбить в царстві
своему, як я люблю моїх малоросіян - народ благонравный і незлобивий!
Томара. Ох-Ох! Незлобивий!
Розумовський. Твоему ж приїздові зело радий! (Обняв
Томару). Бачу мій хутір Лемеші, дівчат у кісниках, у віночках,
чую їх чарівні пісні. О, моя юність!
Томара. (п’яні сльози). Що є твоє щастя, людино? (До
Самуїла) Відповідай, спудею! (Слайд 10)
Самуїл. Хто каже: щастя в тому, щоб мати багато
їжі,багато питва, мати багато гарного одягу. Інші говорять, що все те
непотрібно!
Томара. А що потрібно? Хто пізнав життя? (Дивиться на
Григорія). У чому щастя? І чи не за морями, не в іноземних країнах треба шукати
нам істину?! Григорій. Читайте Біблію. Вона по гортань наситить вас істиною.
(Слайд 11)
Евристична бесіда
·
Як характеризує
Розумовський у колі товариства Григорія Сковороду?
·
Звідки походить рід
Г. Сковороди?
·
Що говорить Самуїл
про Г. Сковороду?
·
Чому Самуїл говорить,
що « Сковорода повертається з далеких країн, де збирав мудрість від квітів,
науки, побував у Польщі, Німеччині, Угорщині»?
·
Що відповідає
Сковорода вельможі, який прибув із Санкт-Петербурга від цариці?
Коментар
Учитель. Прокоментуйте, як ви
розумієте висловлювання персонажів твору. (Слайд 12)
1. Герасим. Сам я бачив: висять
іконописні портрети Сковороди на покуті поруч з іконами. Загадкова людина:
подвижник - християн?
Ні! Убивця? Гайдамака? Ні! Шукає пригод? Підлесник?
Бере фортеці? Ні начебто нікому не потрібний і всім потрібний! Вікам грядущим
буде потрібний?! Нащадкам нашим буде потрібний?! Куди світ піде, жоден святий
не впізнає. (Слайд 13)
2. Томара. Молоде - зелене. Усі
ви там до слави пнетеся. Ломоносов - для вас ікона, Іван Шувальов - молода Росія.
Дурниці! Піїтика, як і науки, - не головна сила. Міць держави: золото, військо,
непохитна рука! (Слайд 14)
3. Григорій (вельможі). Так
гадаєте ви про нас?! Там? Мудрствуйте - народ простий
спить. Хай спить і сном дужим, богатирським. Та всякий сон є пробудним. Хто
спить, той не мертвеччина і не тупак одубілий, а коли виспиться, так
прокинеться! Виспиться - прожинеться! (Слайд 15)
4. Герасим. Не шукай щастя за
морем, на проси у людей, не тиняйся в палацах, не блукай по Ієрусалимах. ..
.Щастя не залежить ні від неба, ні від землі, а від самої людини. (Слайд 16)
5.Ключниця. Сковорода сказав?
Герасим. Мій і твій Сковорода.
Учитель.
Григорій Савич був не лише «мудрецем, подвижником
істини». Невід’ємною частиною його життя є педагогічна праця.
Дослідидник-історик
(Слайд 17) У п’єсі автор розповідає про педагогічну
діяльність Г.С. Сковороди. За історичною довідкою відомо, що письменник був
домашнім учителем у поміщика С. Томари. Прикро, що замість сотні юнаків мав
учити одного. Радувало тільки те, що учень, якого звали Василем, виявився
тямущим, любив науку й свого вихователя. Псувало настрій вельможне панство,
пихате, неосвічене, брутальне. Навчав Григорій Савич свого учня не
дотримуватися правил тодішньої школи. Заняття проводив на лоні природи,
розкриваючи перед хлопцем навколишню красу, навчав самостійно мислити. (Слайд
18) Не обійшлося без конфлікту. Довелося залишити поміщицький маєток. Після
мандрів поет повертається в Переяслав до друзів. Гордовиті пани Томари змушені
були просити, щоб учитель далі продовжив виховання сина.
Пройдуть роки, Василь Томарастане освіченою людиною.
Його товаришами буде російський письменник В.В. Капніст. Колишній ученьГ.
Сковороди досягне багатства й успіхів у вищому світі. Учителя свого не забуде.
Постійно звертатиметься за порадами.
Дослідник -
літературознавець
(Слайд 19) Сковорода - учитель. Він навчав сина
полковника Томари Остапа Кириловича - Василя. Хлопець був у захопленні від
свого учителя. Він зумів переконати свого учня в необхідності навчання. Василь
слухає лекції з піїтики, хоче присвятити свій час наукам чистим, правдивим
живим. Він уважає, що науки - альфа і омега, що «неук не може сіяти хліб, неук
не може працювати на пасіці, гнати дьоготь, давити олію». Г. Сковорода зумів
прищепити своєму учневі любов до простого народу. Василя щиро полюбили дворові.
Цю думку підтверджують слова вельможі: « Просимо, Василю Остаповичу, прийміть
від нас на спогад!(Вклоняючись подають вишивану сорочку). Для вас вишивали!....
Повертайтесь швидше, ото й буде нам радість!»
Василь Томарастає на захист свого вчителя,
коли Томара Остап Кирилович хоче його вигнати зі свого маєтку. Він говорить:
«Григорій - правда. Я стомився жити в брехні! Ти
розлучив мене з ним, заслав у Пітербурх, аби з ним не був. Але і там, в
Петербурзі, я не з «тими знався, що ти хотів. З другими! І коли б я сам не
поїхав звідти... мене б вислали!»
Діалог з літературним
героєм
Учитель.
З багатьох літературних розвідок про Григорія
Сковороду ми дізнаємося, що письменник в особистому житті був самотнім. (Слайд
20) У п’єсі Кавалерідзе «Григорій Сковорода» ми знайомимося з його нареченою –ПараскевоюЗадорожньою. А яким було це кохання, запитаємо в
самого письменника.
- Чи палко, Григорію Савичу, ви кохали Параскеву?
Григорій. Так!
(інсценізація уривка
з п’єси «Григорій Сковорода»)
Параскева. Пожалій мене, Григорію, не рви
мого серця. Знаю, знову надовго лишаєш мене!!!
Григорій. Хочу бути достойним
тебе, багатим. (Слайд 21)
Параскева. Ти і багатство! Ти ніколи не
будеш багатим, це не в твоїй натурі. Та й навіщо нам те багатство!
Григорій. Багатство - пізнати
світ і свої сили духовні ... пізнати!
Параскева. І знову академія?
Григорій. Була академія! (Слайд
22)
Параскева. Дівчинкою ще була, ти говорив:
«Академія - дзвіниця. Дзвін збирає народ. Зараз куди ідти?
Григорій. У Пітербурх. Він стане для мене дзвіницею на весь
світ! Параскева. Там
чужі люди!
Григорій.Пізнати чуже, пізнати
людство, пізнати вселенну!
Параскева. А я?.. Не любиш ти мене,
Григорію!
Григорій. Тебе люблю одну. Тебе
на все життя! (Слайд 23)
Евристична бесіда
1. Як сприйняв звістку Григорій Сковорода про
одруження Сагури з ПараскевоюЗадорожньою?
2. Як Григорій Сковорода характеризує Параскеву?
3. Ким став Григорій Сковорода Сагурі Степану й
Задорожній Параскеві після їхнього одруження?
4. Одруження Параскеви - це зрада в коханні з
Григорієм Сковородою?
5. Що ж є зрадою в житті для Г. С.
Сковороди?
Учитель.
Усі ми знаємо, що «радістю серця» для Г. Сковороди
було вміння красиво говорити. Інтелектуальні перли - це духовний дивоцвіт
Сковороди. Які ж вишуканої краси висловлювання ви помітили в мові Григорія?
(Слайд 24)
Золоті правила.
Перлини мудрості
Сковороди
Латинці кажуть: «Моє право на лезі меча».
Читайте Біблію. Вона по гортань наситить вас істиною.
Вовк вовка не з’їсть.
Любов до ближнього не має ніякої секти.
Господи. А ближнего своего ненавидит - ложь есть!
Собака день і ніч стереже отару овець
від вовків, а вже свиня і кінь не можуть того - не мають таланту.
Мисливець іде на звіра, цькує його, вбиває, здирає
шкуру... та звір роздирає мисливця.
Артиста не за велику роль хвалять, а за те, як він
виконує свою, хоч і маленьку.
V. Підсумок уроку
Учитель.
Сьогодні ми зробили подорож до театральної студії І.
П. Кавалерідзе. Зустрілися із загадковим мандрівним учителем, філософом Г.
Сковородою. Яким перед вами постав головний герой п’єси, розкажуть
вірші-сенкани.
Хвилина творчості
Сковорода.
Загадковий, мудрий.
Мандрує, навчає, відстоює.
Він син свого часу.
Мудрець. (Слайд 25)
Сковорода.
Духовний, вільний.
Роздумує, оцінює, навчає.
Творець інтелектуального духовного дива.
Оратор. (Слайд 26)
Учитель.
Чи зумів головний герой п’єси виконати всі вимоги
життя. Прокоментуйте, зіславшись на епіграф уроку.
VI. Оцінювання знань
учнів
VII. Домашнє завдання
Скласти цитатний план
характеристики образу Г. Сковороди. Скласти простий план характеристики образу
Параскеви. Прочитати п’єсу І.Кавалерідзе « Перша борозна».
Немає коментарів:
Дописати коментар